İnsan Anatomisi ve Piercing

Bir yetişkinin bedenini kaplayan deri 3 metrekareden biraz fazladır ve ağırlığı tüm vücut ağırlığının %15 i kadardır. 1 cm kare deride milyonlarca hücre ve binlerce sinir ucu vardır. Ortalama deri kalınlığı yine yetişkin bir insanda 25 mm ye kadar olmakla beraber yer yer çok ince (örn. göz kapağı) yer yer de çok kalındır (el araları ve ayak tabanı)

Bölge önce antiseptik solüsyon ile sterilize edilmelidir.
Takılacak ürünün milimetresine göre işaret kalemi ile deri işaretlenir, işaretli bölge pens ile kilitlenip cool spray ile soğutulup (uyuşturulup) delim gerçekleştirilir.
Bölgeye takı taktıktan sonra antiseptik solüsyon ile temizlenir. Bu solüsyon ve krem uygulamasının ardından takı takılan bölge 24 saat su ile temas ettirmemek kaydıyla antiseptik solüsyon ve antibiyotik pomad uygulanır.
Günde bir kez bu tedavi uygulanır, tedavi minimum 6 hafta devam ettirilir.
KANAMA VE TRAVMADA PİERCİNG SORUNLARI
Paris, New York ve Kaliforniya’da bulunan bir Piercing dükkanlar zincirinde yılda en az 30 bin yeni Piercing yapılıyor. Piercing’in yaygınlaşması buna bağlı sorunların da görülme sıklığını artırdı. İngiltere’de 1999’da yapılan bir çalışmada aile hekimlerinin yüzde 95’i Piercing’den kaynaklanan bir komplikasyon gördüğünü bildirdi. ABD’de yapılan bir araştırmada da Piercing yaptıranların yüzde 17’si özellikle göbekle ilişkili kanama, doku travması veya bakteriyel enfeksiyon yaşadığını açıkladı. Kanama, travma gibi acil durumlarda Piercing sorun yaratıyor. Bazen kaza geçirenlerde, ağız ve dildeki mücevherler, nefes yolunun açılmasına izin vermeyebiliyor yada zorlaştırıyor ve zaman kaybettiriyor.

UYGULAMA
Piercing yapılacak mekan temiz ve hijyenik olmalı ayrıca çok iyi aydınlatılmalıdır. . Uygulamanın hemen öncesinde Piercing’i yapacak kişinin ellerini iyice yıkaması ve eldiven takması çok önemlidir. Piercing’e ara verilir veya steril olmayan bir şeye dokunulursa eldivenler mutlaka değiştirilmelidir.Bir iğneyle Piercing yapılacak bölge delindikten sonra aksesuar delikten geçirilir. Bu uygulama sırasında az miktarda kan akabilir. Doğru şekilde sterilize edilemeyebileceği ve Piercing yapılacak bölgedeki dokuyu zedeleyebileceği için Piercing tabancası kullanılmaması önerilir. Uygulanacak takı, Piercing yapılacak bölgeye göre farklılık gösterir. Örneğin, dil Piercingi yapılırken kısa bir takı kullanmak dil şiştiği zaman sorun oluşturur. Bu nedenle kullanılacak takı Piercing yapılacak bölgeye uygun seçilmelidir. İltihaplanma veya alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için cerrahi çelik, 14 karat altın, niyobyum veya titanyum gibi metallerden yapılmış takılar tercih edilmelidir.

ÇIKABİLECEK PROBLEMLER
Çıkabilecek problemler piercing yapılan bölgeyle ilgilidir. Örneğin, kulak kıkırdağına yapılan piercing, kulak memesine oranla çok daha uzun sürede iyileşir. Bunun nedeni kıkırdaktaki farklı dokular ve uyku sırasında bölgeye yapılan baskıdır. Dil piercinglerinde dil çok fazla şişebilir ancak bu bölgedeki bol kan dolaşımı nedeniyle çok da hızlı iyileşir. İlerdeki hayatında emzirmek isteyen bir kadın için göğüs ucu piercingi risklidir; çünkü piercing sırasında bazı süt kanallarında iltihaplanma olabilir. Göbek deliğine yapılan piercinglerin iltihaplanma olasılığı dar giysilerin bölgenin hava almasına engel olması nedeniyle yüksektir. Seçilen takı piercing yapılacak bölge için doğru değilse yara zor kapanabilir. Takı fazla ince veya fazla kalınsa vücut bir kıymıktan kurtulmak ister gibi takıdan kurtulmak için direnecektir. Takının çapının küçük olması durumunda da kan dolaşımına mani olacağı için yaranın şişmesine ve ağrıya sebep olacaktır.

İYİLEŞME SÜRELERİ
Kulak kıkırdağı: 4 ay – 1 yıl
Kaş: 6 – 8 hafta
Burun yanları: 2 – 4 ay
Burun önü: 6 – 8 ay
Burun köprüsü: 8 – 10 hafta
Dil: 4 hafta
Dudak: 2 – 3 ay
Göğüs ucu: 3 – 6 ay
Göbek deliği: 4 ay – 1 yıl
BAKIM
Takının etrafındaki yaranın kolay kapanması için piercing yapılan bölgenin etrafı temiz tutulmalıdır. Göbek, göğüs gibi giysi altında kalan bölgelerdeki piercing yaraları ter veya sürtünme nedeniyle kolayca iltihap kapabilir. Piercing bölgesi ve takıya dokunmaktan kaçınılmalıdır.Bölgenin günde en az iki kere anti-bakteriel bir sabunla temizlenmesi gerekir. Temizlik sırasında yara çevresinde oluşan kabuksu dokular yavaşça temizlenmeli ve daha sonra bölge iyice durulanmalıdır.Kabuğun ağrı vermeden nemli kalması için tuzlu su uygulamak gerekir. 1 bardak temiz kaynamış suya 1 çay kaşığı tuzlu su katarak bunu yara ve takı çevresine uygulayın. Yara çevresinde iltihap yoksa fazla kuvvetli temizlik solüsyonlarına ihtiyacınız yok demektir. Hiçbir aşamada alkol kullanmayın; cildinizi kurutursunuz. Tentürdiyot kullanırsanız altın takılarınız renklerini kaybedebilir. İyileşme süresince yaraya dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve bölgeye kimsenin dokunmasına izin vermeyin.Kendi teriniz bile yarayı tahriş edebileceğinden, terliyorsanız bölgeyi kuru tutmaya çalışın.Daima temiz çamaşır giyin ve çarşaflarınızı haftada bir değiştirin. Eğer kulak piercingi yaptırdıysanız telefonunuzu, güneş veya numaralı gözlüğünüzü bir dezenfektan veya alkol ile temizleyin. Gözlüğün kulağınıza değen bölgesini sık sık su ve sabunla yıkayın. Dil piercingi yaptırdıysanız takının uçlarını ara sıra kontrol etmeyi unutmayın: bollaşıp çıkması halinde dişinizi kırmanız veya uçlardan birini yutmanız gayet muhtemeldir. Kulak, kaş gibi bölgelerde iyileşme süresince makyajdan kaçının. Saç spreyi kullanırken bölgeyi bir bezle kapatın.Sıkı giysiler giymeyin. Yaralı bölgenin iyi havalanması yaranın kapanması için önemlidir.Yüzerken dikkat edin: umumi veya kalabalık havuzlardan kaçının. Dudak veya dil piercingi yaptırdıysanız alkolsüz, anti-bakteriyel bir ağız çalkalama solüsyonunu her öğünden sonra kullanabilirsiniz. Tuzlu su da aynı görevi görecektir.